رعایت نکات ایمنی و فنی در هنگام نصب تابلو برق

نکاتی که لازم است در هنگام جانمایی و نصب تجهیزات تابلو برق رعایت کنیم:

  1. رعایت نکات ایمنی
  2. رعایت نکات فنی
  3. صرفه جویی
  4. نظم و زیبایی

این نکات،نکات بسیار مهی است که باید در هنگام مونتاژ تابلو برق و خرید تابلو برق به آن ها دقت کنیم تا دچار مشکلاتی ناشی از برق نشویم.

رعایت نکات ایمنی در هنگام نصب تابلو برق

در صنعت برق اولین و مهم ترین نکته ی حائز اهمیت ایمنی است که باعث حفاظت جان افراد , حفاطت در برابر آتش سوزی و محافظت از تجهیزات برق و خود تابلو برق می شود که چیدمان قطعات نیز در این زمینه بی تاثیر نیست و چیدمان مناسب می تواند باعث ایمنی در کار بشود.

برای ایمنی در کار می بایست کلید های قطع و وصل در دسترس باشند تا اگر احیانا خطری مثل آتش سوزی , اتصال کوتاه و … رخ داد به راحتی بتوانیم دستگاه را قطع بکنیم.

مثلا در یک مجموعه ای هستیم و ناگهان به دلیل گرمای زیاد آتش سوزی رخ می دهد ما باید کلید یا وسیله قطع کننده را روی درب تابلو یا حتی المقدور در دسترس قرار بدهیم تا در صورت بروز هرگونه مشکل جدی و کم خطر بتوانیم دستگاه را خاموش کنیم و مدار فرمان را اتصالش رو قطع نماییم.

دومین مورد این است که حد المقدور شین ها یا شمش های مسی باید از دسترس خارج باشند زیرا که جریان برق قوی از خود عبور میدهند که با لمس دست هر انسانی اگر باعث مرگ او نشود حداقل باعث آسیب جدی به شخص میشود لذا می توان ورق های پلاستیکی یا طلق ها و ورق های آهنی را روی شین ها قرار داد تا ایمنی رعایت شود.

رعایت نکات فنی : نکات فنی مسئله مهمی است که بعد نکات ایمنی باید در نظر بگیریم .به عنوان مثال همه ی قطعات ما دارای پیچ هستند و برای اتصال قطعات از این پیچ ها استفاده می کنیم باید این پیچ ها و اتصالات در دسترس باشند و اگر بخواهیم تغییرات یا تعمیراتی را اعمال بکنیم سیم ها مانع این کار نشوند.

اگر همه چیز فشرده باشد و دسترسی برای تغییرات نداشته باشیم مسلما باعث اذیت شدن شخص خواهد شد و فضای کافی برای اضافه کردن فیوز یا سایر قطعات نخواهیم داشت.

صرفه جویی : این مسئله به شدت روی هزینه های تابلو برق تاثیر می گذارد و باعث می شود همان تابلو با همان کارایی هزینه بیشتری را در بر داشته باشد که باید در هنگام خرید تابلو برق و تجهیزات ان این موارد را در نظر داشته باشیم.

نظم و زیبایی : باعث زیبایی و باعث با کیفیت جلوه دادن کار ما خواهد شد و در صورت داشتن زیبایی و نظم می توانیم به راحتی قطعه برق را اضافه کنیم و یا مشکلات ناشی از اتصالی های برق را برطرف نماییم.

این ها موراد حیاتی و مهمی هستند که در هنگام مونتاژ تابلو برق باید موارد را رعایت نماییم تا کار عملی و فنی هرچه با کیفیت تر ،زیبا و با ایمنی و امنیت داشته باشیم.

این نوشته در Blog ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.