نحوه سیم کشی تجهیزات تابلو برق

. سیم کشی تابلو برق

این مورد تاثیر زیادی در تابلو دارد که باعث بهتر شدن و زیباتر شدن کار خواهد شد.

برای سیم کشی باید از سر سیم ها و سر کابل ها استفاده بکنیم, بعضی از پرس ها هستند که داخل سر سیم ها نصب می شوند و بعضی از آن ها رو شین های مسی نصب می شوند که سر و ته آن ها را به هم پرس می کنیم.

وقتی سیم ها را دسته بندی می کنیم به وسیله بست های زیپی آن ها را دسته بندی می کنیم تا هم به کار نظم و زیبایی بدهد و هم دسته های سیم مشخص باشند.

بستن شین نول و ارت داخل باکس تابلو : فرض کنیم یک تابلو داریم که دارای یک شین ارت است که به زمین نصب شده است و یک شین نول که به وسیله یک مقره فاصله ی آن با باکس تابلو برق ایجاد شده است .

اتصال دادن سیم ارت بدنه و تابلو : وقتی ما بدنه تابلو را به درب تابلو به وسیله سیم ارت اتصال بدهیم درب تابلو نیز در برابر برق گرفتگی حفاظت خواهد شد و اگر شخصی به درب تابلو دست بزند ارت وارد عمل می شود و شخص را از برق گرفتگی حفاظت خواهد کرد.

برش دادن درب داکت ها و نصب آنها : بعد از اینکه عمل سیم کشی و برش انجام شد داکت ها به وسیله فارسی بر برش داده می شوند و در محیط نصب می شوند.

درج برچسب مورد نیاز :هر بر چسبی که مورد نیاز است در انتها چسبیده می شود مثل برچسب کنترل شد , اطلاعات سازنده تابلو برق , برچسب خطر و فوریت های ۱۲۱ و … تا باعث اطمینان مصرف کننده بشود.

نصب تابلو های باران گیر برای فضای باز : وقتی تابلو برق در فضای باز نصب می شود می بایست از تابلو هایی استفاده شود که کمک کند آب باران در تابلو وارد نشود و باعث آسیب به تابلو نشود.

۸. تست تابلو تولید شده:

تابلو برق تولید شده را قبل از اینکه به دست مصرف کننده برسد تست می کنیم . چنان چه در محل کار یا کارگاه برق ۳ فاز موجود است می بایست برق ۳ فاز به کلید اتومات وصل شود و چنان چه برق سه فاز نداریم و تک فاز هست کلید اتومات را یکی پس از دیگری با هم متصل می کنیم آن را به وسیله سیم به هم وصل می کنیم و یک فاز خروجی از آن می گیریم و یک سیم نول نیز به خروجی وصل می کنیم و در نهایت به پریز وصل می شود و آن را تست مس کنیم.

نکته ای که هست بعضی از المان ها مثل کنترل فاز در برق تک فاز عمل نخواهد کرد و چراغ قرمز را نشان می دهد که باید در موقع تست سیم۱۶ یا ۱۸ رله را در حالت پیش فرض بزنیم تا مدار به راحتی عمل بکند و کلید فرمان ها تست شود تا قطع و وصل به خوبی صورت بگیرد.

این نوشته در Blog ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.